طبق آمارهای موجود در خودروهایی که از سال 2000 میلادی به بعد تولید شده‌اند، آتش سوزی‌های بزرگتر و با دمای بالاتر اتفاق افتاده است. لذا این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما همیشه یک کسپول آتش نشانی مناسب در خودروی خود همراه داشته باشید زیرا هیچ گاه نمی‌دانید که کی به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.

ظرفیت کپسول‌های آتش نشانی مخصوص خودرو همانند کسپول‌های عادی است با این تفاوت که ابعاد آن‌ها کمی کوچکتر است تا فضای کمتری را اشغال کند.

چه نوع حریق ممکن است در خودرو اتفاق بیافتد

به طور معمول در یک خودرو مواد مختلفی وجود دارد که قابلیت اشتعال دارند. برای مثال بنزین یا روغ داخل موتور و همچنین مواد جامدی مثل شیلنگ بنزین. بر همین اساس در یک اتوموبیل با انواع مختلف حریق مواجه هستیم.

بر اساس استاندارد NPFA (انجمن ملی آتش نشانی آمریکا) انواع مختلف خودروها در معرض خطرات ناشی از چهار نوع حریق قرار دارند:

حریق کلاس A – ناشی از چوب، کاغذ، پارچه، لاستیک و سایر جامدات. کمترین میزان خطر در خودرو مربوط به این نوع حریق است و عمده خاموش کننده‌ها توانایی خاموش کردن این نوع حریق را دارند.

حریق کلاس B – ناشی از بنزین، گازوئیل، روغن و سایر مایعات قابل اشتعال. در خودرو این نوع از حریق پرخطر محسوب می‌شود و اگر به موقع مهار نشود، می‌تواند آسیب قابل توجه به وسیله نقلیه وارد شود و حتی خطرات جانی شدید داشته باشد.

حریق کلاس C – ناشی از گازهای قابل اشتعال. این مورد در خودرو جزء موارد فوق العاده پر خطر محسوب می‌شود.

حریق کلاس E – ناشی از تجهیزات برقی و الکتریکی.

چه عواملی باعث آتش سوزی در خودرو می‌شوند

به دلایل مختلفی یک خودرو ممکن است دچار حریق شود، اما بیشتر مسائل مکانیکی یا الکتریکی منشاء آن است. بنابراین سرویس دوره‌ای خودرو خطر آتش سوزی را کاهش می‌دهد. با این حال داشتن یک کسپول آتش نشانی داخل خودرو کاملا محتاطانه خواهد بود.

آتش سوزی خودرو

ایرادات طراحی خودرو

در بعضی از خودرو ها ایرادات مختلفی در طراحی ممکن است وجود داشته باشد که منجر به انفجار یا آتش سوزی خودرو شود. ایرادات موجود در سیستم برقی خودرو، باتری معیوب و نشتی باک بنزین عوامل اصلی آتش سوزی هستند.

تصادفات خودرو

تصادف خودرو بسته به اینکه کدام ناحیه از خودرو ضربه ببیند می‌تواند منجر به آتش گرفتن خودرو شود. برای نمونه اگر باک بنزین یا مخزن گاز مایع (CNG) ضربه ببیند، در اثر نشتی گاز یا بنزین ممکن است آتش سوزی روی دهد.

نواقص سیستم برقی (الکتریکی) خودرو

طبق آمار ارائه شده از انجمن ملی آتش نشانی آمریکا حدود دو سوم آتش سوزی‌های خودرو مربوط به نواقص سیستم برقی یا مکانیکی خودرو است. که منشا آن موارد زیر می‌باشد:

 • داغ شدن صندلی‌ها
 • باتری خودو
 • سیستم گرمایشی خودرو (بخاری)
 • تجهیزات غیر استاندارد نصب شده روی خودرو

داغ شدن بیش از حد موتور

مایعات داخل خودرو مثل بنزین، گازوئل، روغن موتور، روغن ترمز و روغن هیدرولیک همگی قابل اشتعال هستند. داغ شدن بیش از حد موتور ماشین می‌تواند باعث شود روغن، روی بدنه موتور یا اگزوز بریزد که این شرایط به سرعت باعث احتراق آن می‌شود.

داغ شدن مبدل کاتالیزور

مبدل کاتالیزور در خودرو مقدار زیادی گرما تولید می‌کند. سیستم اگزوز یکی از داغ ترین قسمت‌های خودرو است که در تمام طول آن قرار دارد. اگر ایرادی در آن وجود داشته باشد در اثر گرمای زیاد باعث آتش سوزی می‌شود.

چه نوع کسپولی برای خودرو مناسب است

کپسول آتش نشانی پودر خشک یا ABC بهترین پیشنهاد برای خودرو است. زیرا می‌تواند برای مایعات قابل اشتعال مثل بنزین و گازوئیل و همچنین برای مواد پلاستیکی موجود داخل کابین خودرو مورد استفاده قرار گیرد. درضمن استفاده آن روی آتش سوزی مربوط به وسایل برقی هم ایمن است.

لازم است به این نکته توجه شود که پودر ABC اگر روی موتور خودرو استفاده شود ممکن است باعث ایجاد خوردگی در آن شود. برای جلوگیری از این امر بلافاصله پس از خاموش شدن آتش و بوجود آمدن ایمنی کامل، بقایای پودر را از محل پاک کنید.

کسپول آتش نشانی فوم (کف) نیز می‌تواند برای خودرو استفاده شود اما کپسول پودر خشک ABC به مراتب مزایای بیشتری دارد. برای نمونه فوم یا کف ممکن است دچار یخ زدگی شود.

کپسول پودری یک کیلویی و پایه نگهدارنده

کپسول پودری یک کیلویی و پایه نگهدارنده

کپسول آتش نشانی در چه اندازه‌ای باید باشد

در انتخاب اندازه کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو لازم است به نکاتی توجه کنید. پیشنهاد ما نگهداری یک کپسول یک کیلوگرمی (1Kg) یا دو کیلوگرمی (2Kg) از نوع پودر خشک ABC داخل خودرو می‌باشد.

کپسول‌های کوچکتر و سبکتری هم در بازار موجود است اما ممکن است در مواقع آتش سوزی کارآمد نباشد. در نظر بگیرید که برای کپسول یک کیلوگرمی پودری زمان تخلیه به طور متوسط 6 ثانیه است در حالی که در کپسول 2 کیلوگرمی زمان تخلیه به طور متوسط 10 ثانیه است.

هنگام انتخاب کپسول آتش نشانی برای خودرو، به محل قرار دادن کپسول داخل ماشین و همچنین ابعاد و اندازه خودرو هم توجه نمایید. برای ماشین‌های بزرگتر مثل ون یا کاروان بهتر است کپسول 2 کیلویی انتخاب شود.

در انتخاب کپسول آتش نشانی به چه نکاتی باید دقت نمود

هنگام اتخاب کپسول آتش نشانی برای وسیله نقلیه خود نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • سبک بودن – 2 کیلوگرمی یا سبکتر
 • جمع و جور بودن – استوانه‌ای شکل، کشیده و لاغر
 • بدنه بادوام – جنس بدنه از آلومینیوم به دلیل سبکی و مقاوم بودن در برابر خوردگی
 • پر شده و آماده – در دسترس برای استفاده فوری
 • نگهداری آسان – پر کردن و نگهداری آن توسط عموم ارائه کنندگان خدمات تجهیزات آتش نشانی قابل انجام باشد
 • دارای بست و نگهدارنده – یک نگهدارنده برای زیر صندلی یا صندوق عقب مناسب است، البته بعضی از کپسول‌ها گیره‌ای برای وصل کردن در قسمت‌های دیگر خودرو هم دارند
 • تخلیه قابل کنترل – اهرم (دستگیره) بادوام و قابل کنترل داشته باشد
 • ضمانتنامه مناسب – به خاطر مواقعی که کپسول به صورت معیوب تولید شده است
 • دارای استاندارد – همیشه کپسولی را خریداری نمایید که دارای مهر استاندار باشد

نگهدارنده کپسول آتش نشانی برای زیر صندلی خودرو

محل مناسب برای نگهداری کسپول آتش نشانی در خودرو

شاید شما صندوق عقب خودرو را برای قرار دادن کپسول در نظر گرفته‌اید، اما ما توصیه می‌کنیم داخل کابین در محلی با دسترسی سریع و آسان راننده قرار داده شود که می‌تواند زیر صندلی راننده یا زیر صندلی مسافر (کنار راننده) باشد.

فراموش نکنید که کپسول آتش نشانی باید به شکل ایمن در محل نصب شود تا به صورت اتفاقی و غیر عمدی تخلیه نشود یا اینکه در کف ماشین غلط نخورد و در اثر ضربه آسیب نبیند. برای این منظور از خاموش کننده‌ای استفاده کنید که پایه نگهدارنده دارد و در محل نصب ثابت می‌ماند.

اگر قسمت موتور ماشین دچار آتش سوزی شود برای خاموش کردن آن، کاپوت را کامل باز نکنید زیرا جریان اکسیژن هوا باعث شعله ور شدن ناگهانی آتش می‌شود. در عوض فقط اهرم باز شدن کاپوت را بکشید تا اندکی باز شود و از بین درزهای موجود در اطراف کاپوت محتویات کپسول را به داخل بپاشید.

محل مناسب نصب کپسول آتش نشانی در خودرو

نکات مربوط به نگهداری از کپسول در طول زمان

برای همه انواع خاموش کننده‌ها لازم است توسط کارشناس بازدید و معاینات دوره‌ای انجام شود، با این حال چند مورد مفید برای بررسی وجود دارد که شما هم می‌توانید هر چند وقت یکبار آن‌ها را انجام دهید:

 • بررسی کنید که پین ضامن سالم و دست نخورده باشد.
 • بررسی کنید که هیچ اثری از خرابی، نشت، زنگ زدگی یا خوردگی روی کسپول مشاهده نشود.
 • بررسی کنید که گیج یا درجه فشار سنج کپسول روی رنگ سبز باشد (اگر کپسول کاملا پر باشد).
 • مطمئن شوید که هیچ گونه انسداد در نازل (لوله خروجی) وجود نداشته باشد.
 • ممکن است در طول زمان پودر داخل کپسول کلوخه شود لذا بهتر است هر شش ماه یکبار کپسول را سر و ته (وارونه) کنید و به آرامی تکان دهید تا از کلوخه شدن پودر جلوگیری شود.

پین ضامن کپسول آتش نشانی

همانند کسپول‌های آتش نشانی مناسب منزل، کسپول آتش نشانی مناسب خودرو هم باید هر چند وقت یکبار شارژ مجدد شود یا تعویض شود، حتی اگر قبلا به طور کامل تخلیه نشده باشد.